Vi tappar cirka hundra hårstrån per dag och eftersom hår består av näring är det viktigt att vi får i oss rätt typ av näring för att håret ska växa.
Hår består av fett, vatten, kolhydrater och protein. Det finns näringsämnen för optimal hårtillväxt i till exempel lever, fullkorn, melass och havre. Det är också viktigt att man dricker tillräckligt med vatten för att stimulera hårtillväxt.
Ämnen som är bra för att stimulera hårväxt och motverka håravfall och tunt hår
Protein är en av kroppens allra viktigaste byggstenar, och det är därför mycket viktigt för håret att vi äter en kost bestående av mycket protein. Människor som äter lite protein i sin kost har ofta tunt och stripigt hår.
Örter som får håret att växa inkluderar timjan, rosmarin och lavender. Köp oljor som innehåller dessa örter och smörj in håret.
I Kina har man länge använt sig av melass för att få håret att växa, endera så sköljer man håret i det och/eller äter melassen.
Vitamin E är viktigt för blodcirkulationen, och stimulerar även tillväxten av hår. Undersökningar har också visat att om man applicerar vitamin E på håret så motverkar man håravfall.
Inositol (vitamin B8) finns i inälvsmat såsom lever och njurar.
PABA är en annan b-vitamin som är viktig för hårtillväxten, och brist på denna b-vitamin har bland kopplats samman med att håret blir grått. Ät fullkorn, jäst och njurar och lever för att ge kroppen tillräckligt av detta ämne.
Kisedioxid gör håret glansigt och motverkar att håret blir tunt. Ät nässlor (varför inte dricka exempelvis lite nässelte!), havre och alfaalfa.
Källa: Naturalnews.com
Inga relaterade artiklar.

{ 5 kommentarer… läs dem nedan ellerlägg till en }
Hur trovärdig är den källan egentligen?
Vare sig mer eller mindre trovärdig än de flesta andra källor inom ”industrin” skulle jag tro.
Kroppen är en komplicerad vetenskap.
Fullständigt vidrigt att nätet verkligen översvämams av dylika artiklar. Endast en mycket liten andel av allt håravfall beror på näringsbrist. Hos män är den absolut största delen androgen alopeci, eller manligt håravfall, och där hjälper era råd inte ett skvatt. Det enda som hjälper är finasterid (propecia), minoxidil (regaine) eller hårtransplantation.
Det är sant att det endast är en liten del av håravfall som beror på näringsbrist. Detta motiverar dock inte din överreaktion. Det är aldrig fel att börja med att försöka optimera kosten, om inte annat som komplement till övrig behandling.
Näringsbrist kan ha en liten påverkan men den största orsaken till håravfall är ärftliga faktorer eller hormoner.