Ett europeiskt läkemedelsföretag har genomfört en stor enkätundersökning på svenska, belgiska, norska, danska och finska kvinnor. Kvinnornas svar visar att det är som mest vanligt att man bantar i januari, följt av februari och mars.
Fyra av tio svenska kvinnor uppger att de bantat i januari. De uppger också att deras extrakilon leder till en sämre självkänsla, att övervikten leder till ett sämre sexliv, försämrad fysisk förmåga och att övervikten gör att de oroar sig över sin allmänna hälsa.
Det riktigt nedslående med studien är att två av tre kvinnor uppger att de prövat flera olika bantningsmetoder men alltid gått upp i vikt igen efteråt. Orsakerna till att så få lyckas med sin bantning i det låga loppet antas bero på att resultaten inte är nog snabba, att självkontrollen är dålig, motivationen är bristande och att de saknar tilltro till bantningsmetoderna.
Ett stort problem är också att så många som fyra av tio svenskor äter fet mat för att belöna sig själva. Det är alltid svårt att göra sig av med ett beteende som i grunden är någon form av självmedicinering.
De svenska tjejerna uppger olika orsaker till sin övervikt. En del menar att mediciner ligger bakom viktuppgången, medan andra hänvisar till barnafödande eller ensamhet.
Relaterade artiklar: