Det är inte så vanligt att man fastar för att gå ner i vikt, utan snarare för att man vill rensa kroppen och må bra. Kort efter att man påbörjat sin fasta upplever många en känsla av upprymdhet och energi. Detta beror på att när man fastar påverkas aptitcentrum, den del av hjärnan som styr aptiten, och man känner sig inte hungrig trots att man fått i sig väldigt lite kalorier.
Att fasta brukar vara trendigt ett par gånger per årtionde, och oavsett om det är ”hippies”, religiösa grupper eller olika inriktningar av fitnessentusiaster som hyllar fastandet för stunden brukar den vanligaste orsaken vara att man anser att fastandet renar kroppen från gifter och andra slaggprodukter. Vissa hävdar också att fasta sätter igång förbränningen i samband med att man börjar banta.
Båda dessa påstådda hälsofördelar med fastandet saknar emellertid vetenskapliga belägg. Faktum är forskning på fåglar visat att fettlösliga gifter koncentreras i hjärnan vid svält.
Det finns olika typer av fasta, och den vanligaste i Sverige är vätskefasta, som går ut på att man dricker ett par liter vätska i form av avkok från grönsaker, fruktjuicer, örtte, och eller grönsaksjuice per dygn. Dessa vätskor ger massor av kolhydrater, mineraler och vitaminer men inget protein eller fett. Just fett är kroppens huvudsakliga bränsle, men när man fastar används proteinet, som kroppen lagrat, som bränsle eftersom kolhydraterna man får i sig snabbt tar slut.
Om du vill prova på att fasta så var lite försiktig till att börja med, och tänk på att barn som växer, och människor som inte är helt friska bör undvika att fasta helt och hållet. Och fasta inte för länge! Känner du dig väldigt yr eller svag avbryt omedelbart fastandet.
Relaterade artiklar:
{ 3 kommentarer… läs dem nedan ellerlägg till en }
jag tycker att det är dumt att fasta
Själv kör man på vattenfasta (bara dricka vatten), inne på femte dagen nu och känner mig i balans och dessutom så är jag mindre trött
Under min första 5-dagars vätskefasta drack jag inget vatten överhuvudtaget. Endast juicer, buljong och te! Det blev en ordentlig kick efter tre dagar. Svävade på moln efter tre dagars helvete! Numera dricker jag mycket vatten mellan ”måltiderna” och mår bättre hela tiden.
{ 1 trackback }